KLASY IV – VI

Zuźka i Tunio poznają Internet

program powstał z inicjatywy Fundacji Orange we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje i Fundacją Nauki
i Wiedzy.
Ideą zajęć jest zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. Głównym elementem scenariusza są kreskówki, prezentujące przygody Zuźki i Tunia – dwójki młodych internautów.

Podczas zajęć prezentowana jest problematyka internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie (netykieta).

zuziaPliki do pobrania

.

 3… 2… 1… Internet!

program poświęcony jest bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Opracowany został jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli klas IV – VI szkół podstawowych. Zajęcia przewidziane są na dwie godziny lekcyjne i polegają na pracy grupowej i indywidualnej uczniów, przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu „3…2…1…Internet!”.

321

Pliki do pobrania

.

Lekcja bezpieczeństwa

 

zajęcia przeznaczone dla uczniów w wieku 11-13 lat. Mogą być realizowane podczas godziny wychowawczej, lekcji informatyki lub zajęć pozalekcyjnych. Ich celem jest zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności
w sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych itp. Podsumowaniem zajęć są wypracowane zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych.

lekcja

.

Historia Kamy

Historia Ojka

.

.

.

 

.

.

.

.

.

Gdzie jest Mimi?

 

zajęcia przeznaczone dla uczniów w wieku 11-13 lat, poświęconych cyberprzemocy. Ich celem jest zapoznanie uczniów ze specyfiką cyberprzemocy, pokazanie jej możliwych konsekwencji (zarówno dla ofiar, jak i sprawców) oraz prezentacja metod rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. Zajęcia mogą być przeprowadzone podczas godziny wychowawczej, lekcji informatyki lub zajęć pozalekcyjnych.

mimi

Internet bez hejtu.

zestaw różnorodnych materiałów edukacyjnych poświęconych problemowi obrażania w sieci. Zawiera film, teledysk, quiz, wszelkie materiały do wydrukowania oraz scenariusz zajęć.

int bez hejtu

Materiały do pobrania.

.

.

Nie daj się.

osiem materiałów filmowych poświęconych różnorodnym problemom dzieci i młodzieży, wskazujący sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Pliki do pobrania znajdziesz TUTAJ.